Online kalendárium – avagy mire kattintottunk 2024-ben?
Baba Vanga jóslatai 2024-ről
Összefoglalónkat a 2023-as online kalendáriumunk záró gondolataiban szereplő jóslatokkal kezdjük, a bolgár látnok, Baba Vanga szavaival. A ’96-ban elhunyt vak hölgy bár több témában is drasztikus szcenáriót vázolt fel, ezek többsége részben vagy egyáltalán nem valósult meg.
Megnyugtató, hogy sem óriási gazdasági válság, sem biológiai fegyvert alkalmazó konfliktus nem sújtotta a világot, ugyanakkor mind a rák, mind az Alzheimer-kór gyógyításában előrelépések történtek.
Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin elleni merénylet kísérletével, illetve elektromos hálózatok és víztisztító telepeket célzó kibertámadások hírével nem találkoztunk, de Európában elkövetett terrortámadásokéval már annál inkább.
A kvantumfizika területén valóban történt fejlődés, mint a negatív idővel kapcsolatos felfedezés vagy épp az a számítási rekord, amit két magyar kutató állított fel a bonyolult kvantumfizikai rendszerek szuperszámítógépes szimulációi terén.
Az éghajlati problémákat és természeti katasztrófákat érintő vízió közelebb került a valósághoz.
Az elmúlt 170 évben a tavalyi bizonyult a legmelegebbnek, a globális átlaghőmérséklet 15,1 Celsius-fokra emelkedett, ami 1,6 fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet.
A természeti katasztrófák terén 1980 óta 2024 volt az ötödik legköltségesebb esztendő a maga 320 milliárd dollárra rúgó károkozásával. Ennek közel hatodát tették ki a szeptember és október között Amerikára lecsapó Helene és Milton hurrikánok, melyek során több mint 250 ember vesztette életét, míg a Délkelet-Ázsiát sújtó Yagi tájfun 850 áldozatot szedett szeptember első két hetében.
A hazai média látogatottsága
A tavalyi évben tovább folytatódott a hazai online médiapiacot érintő enyhén negatív tendencia. A Gemius által nyomon követett magyar weblapokat a megelőző év 3,9 millió felhasználója helyett 2024-ben már csak 3,81 millióan látogatták napi rendszerességgel, illetve további 3 milliót esett a napi oldalmegnyitások átlaga is, így az 60,9 millióra mérséklődött. Egy átlagos internetezőre vetítve ez ugyanakkor még mindig közel 16 weblap megnyitását jelenti egy nap leforgása alatt. A hangsúly áthelyeződött az applikációk, de még inkább a külföldi, legtöbbször közösségi médiafelületek felé, ugyanis ezekkel kiegészülve, 2023-hoz képest online tartalmat négy százalékkal többen (vagyis 5,7 millióan) és közel 30 százalékkal többször (átlagosan egymilliárd alkalommal) nyitottak meg egy átlagos napon.
A havi ingadozások valamennyire csillapodtak az oldalletöltések esetében, de még mindig az év első két hónapja volt a legforgalmasabb a hazai weboldalak számára. Januárban 8,1, februárban pedig 7,2 százalékkal nagyobb aktivitás volt mérhető a hazai oldalakon, míg december ismét a legnyugodtabb időszaknak bizonyult: a vártnál 8,4 százalékkal ritkábban fogyasztottunk tartalmat magyar portálról vagy applikációról. A heti ciklikusság sem változott érdemben egy év leforgása alatt, újfent a hétfők generálták a legnagyobb aktivitást (3,7 százalékkal magasabb az átlagnál), míg a hét második felére lelohadt a netezési kedv, a szombati napokon pedig a vártnál már 7,3 százalékkal kisebb forgalom rajzolódott ki.
Belföldi aktualitások, külföldi hírek, sportesemények
Szokásos módon számba vettük azt az öt általános tematikájú híroldalt, amelyek a legnagyobb eléréssel rendelkeztek, és rovatszinten is vizsgálható a rajtuk történő online aktivitás. A 24.hu, a Hvg.hu, az Index.hu, az Origo.hu és a Telex.hu lapjai meghatározók, hiszen a rajtuk történt oldalletöltések száma tavaly csaknem elérte a 4,5 milliárdot, ami a hazai híroldalak forgalmának közel felét tette ki. Ez a részesedés arra enged következtetni, hogy ezen öt oldal forgalma jól tükrözi a teljes hazai aktivitást, lekövetve az esztendő legfontosabb eseményeit és történéseit. A belföldi-, a külföldi- és a sporthírek dominálták a fogyasztást, hét százalékkal nagyobb figyelmet kaptak 2023-hoz képest, annak ellenére is, hogy tíz százalékkal ritkábban kattintottak a magyar hírportálokra. Különösen a belföldi hírek és a sportesemények keltették fel az olvasók érdeklődését, míg egy-egy nap kivételével a nemzetközi színtér történései inkább háttérbe szorultak. (A következő ábrák a vizsgált médiatermékek rovataiban tapasztalható napi oldalletöltésekről adnak pontosabb képet, a hétnapos mozgóátlagok a tendenciák könnyebb felismerését szolgálják.)
A hazai események többször is „felrobbantották az internetet”, a 2,2 millió napi átlag oldalletöltést először Novák Katalin kegyelmezési ügye és az ahhoz kapcsolódó történések sorozata szárnyalta túl.
A köztársasági elnök még 2023-ban adott kegyelmet Kónya Endrének (a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesének), amiről az online sajtóban 2024. február 2-án, pénteken cikkeztek először. A médiavihar kibontakozásának egyik kulcspontja február 10-e volt, amikor lemondott tisztségéről Novák Katalin és a döntését akkor még igazságügyi miniszterként ellenjegyző Varga Judit is. Utóbbi volt férje, Magyar Péter ekkor lépett a politikai porondra, s vált az esztendő jelentős aktorává.
Az egyik csúcspontot február 16-a jelentette. Az influenszerek kisebb csoportja tüntetést szervezett, megtöltve a Hősök terét. A történtek egy nap alatt 5,8 millió oldalletöltést generáltak az interneten.
A következő jelentősebb eléréseket produkáló hír március 26-án látott napvilágot, amikor Magyar Péter közzétett egy hangfelvételt, amelyben Varga Judit a Völner-Schadl-ügy kapcsán az ügyészség befolyásolásáról beszélt. Június 10-e, az európai parlamenti és a magyarországi önkormányzati választások másnapja produkálta a legnagyobb visszhangot az elmúlt három év tekintetében, az öt vizsgált online médium weblapjait összesen közel 9,3 milliószor nyitották meg.
A szavazás a választóbázisok nagyságáról is számot adott, illetve ekkor mérettette meg magát először hivatalos keretek között a Tisza Párt. Emellett fontos szerep jutott a hírekben a főpolgármester-választásnak is, melynek véghajrájában Szentkirályi Alexandra visszalépett, kiélezett versenyt generálva Karácsony Gergely és kihívója, Vitézy Dávid között.
A két jelölt között minimális szavazatkülönbség döntött, de a további napok még hangosak maradtak az érvényesség megkérdőjelezésétől és a szavazatok újraszámlálásától. Az év második felében államalapításunk napján, augusztus 20-án a netezők figyelmét az ünnepi programok és a tűzijáték megtartását fenyegető időjárás vonta magára.
Szeptember közepétől pedig a dunai árvízhelyzet alakulását követte nyomon az ország, amely bár elmaradt a 2013-as év rekordjától, a 830 centiméteres tetőzéssel így is rengeteg kárt okozott. Az év utolsó hazai toplistás híre november 10-én ért be Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatójával, ami másnap Vogel Evelin, a politikus volt barátnője hangfelvételének nyilvánosságra kerülésével folytatódott.
A rögzített anyagon kettőjük beszélgetése volt hallható, melyben Magyar Péter sértő és lealacsonyító módon beszélt a támogatóiról.
A belföld rovatok oldalletöltései (2024)
A külföldi események közül először a Moszkva külvárosában elkövetett terrortámadás rázta meg az olvasókat, március 22-én fegyveres terroristák nyitottak tüzet egy koncertterem közönségére, majd felgyújtották az épületet, közel 150 ember halálát okozva. Május 15-én Szlovákia miniszterelnökére, Robert Ficora adtak le közelről több lövést, akit a gyomrán és a karján szerzett sérülések következtében több órán keresztül műtöttek. Később a republikánus elnökjelöltet, Donald Trumpot érte merénylet: július 13-án egy kampányeseményen rálőttek, eltalálva a jobb fülét. November 5-én éves csúcsot állított be a külfölddel foglalkozó rovatokban az új amerikai elnök, miután november 5-én Trump nyerte meg a választást, s ami másnap 3,93 millió oldalletöltést indukált a magyar oldalakon. Az év utolsó hónapjában két esemény is magára vonta a figyelmet. December 8-án a szíriai ellenzék erői megbuktatták a több mint tíz éve hatalmon lévő Bassár el-Aszad szíriai elnököt, véget vetve családja ötven éve húzódó hatalmának. Később, 29-én Dél-Koreában repülőgép-baleset történt: egy utasszállító a landolást követően falnak csapódott, kigyulladt, 179 ember halálát okozva.
A külföld rovatok oldalletöltései (2024)
A sporthírek kapcsán a labdarúgó Európa-bajnokság és a nyári olimpia tartotta lázban az olvasókat, hat hétig az átlag többszörösére emelve az oldallátogatások számát. Az Eb – melyre Magyarország az ötödik alkalommal kvalifikálta magát – június 14-én vette kezdetét és egy hónapig tartott Németországban. Az A-csoportban lejátszott utolsó mérkőzésre jutott a legtöbb izgalom, ugyanis a skótok ellen vívott június 23-ai mérkőzésen múlt, hogy marad-e esély a csoportból való továbbjutásra.
A csereként beálló Csoboth Kevin 100. percben lőtt drámai góljával azonban sikerült pontot szerezni, így másnap a győzelem hírével és a továbbjutás lehetőségének latolgatásával rekordmennyiségű, 5,3 milliós forgalmat bonyolítottak le a vizsgált híroldalak. Nem unatkoztak sokáig a sportkedvelők, ugyanis majd’ két héttel a spanyolok focidöntőben aratott győzelme után, megnyitották a XXXIII. nyári olimpiai játékokat Párizsban, melynek 17 napján keresztül folyamatosan kétmillió feletti oldalmegnyitással büszkélkedhettek a portálok.
Már az első nap óriási figyelem irányult az eseményre, hiszen a megnyitó ceremónia grandiózus látványvilága, megannyi híres személyiség szereplése ellenére sokan kifogásolhatónak, a kereszténységen gúnyolódónak érezték annak néhány jelenetét.
A legsűrűbb napnak augusztus 2. bizonyult 4,4 millió oldalmegnyitással, amikor is többek között aranyat nyert a férfi párbajtőr csapatunk és Milák Kristóf is remek idővel került be a 100 méteres pillangóúszás döntőjébe. Ezenfelül örömmel cikkeztek Kós Hubert előző napi 200 méteres hátúszásának eredményéről is, mely a torna első aranyérmét jelentette hazánknak, melynek végén Magyarország a 14. helyen zárta az éremtáblázatot 6 arany-, 7 ezüst- és 6 bronzéremmel.
Az év utolsó kiemelkedő történését az UEFA Nemzetek Ligája labdarúgó mérkőzés hozta Hollandia ellen, ahol a 4-0-ás vereség egyértelművé tette, hogy csoportharmadikként nem fogunk továbbjutni. Azonban már az első percek félelmetes pillanatokat tartogattak, mivel Szalai Ádám pályaedző rosszul lett, akit végül kórházba is szállítottak.
A sportrovatok oldalletöltései (2024)
A legnépszerűbb témák a Facebookon
A közösségi média ma már megkerülhetetlen platform a híroldalak, internetes magazinok, televíziók, nyomtatott sajtótermékek és rádiók számára egyaránt. Ezeken a csatornákon kampányok nélkül is óriási közönséget érhetnek el, míg fizetett hirdetésekkel tovább fokozhatják a hatékonyságukat.
Az interakciók száma az egyik legfontosabb mutatója a bejegyzések népszerűségének, ennek alapján jól kirajzolódik, hogy a felhasználók mely hírekre reagálnak leginkább, milyen érzelmi visszhangot váltanak ki ezek az információk és melyeket tartanak érdemesnek megosztani az ismerőseikkel. A weblapok, televíziók, rádiók, valamint a nyomtatott sajtótermékek Facebook-oldalain közzétett nyilvános posztok elemzésével összeállt 2024 hírkalendáriuma. Az év minden hónapjából kiemeltük azokat a meghatározó témákat és eseményeket, amelyek a legnagyobb figyelmet kapták a közösségi médiában a felhasználók reakciói alapján. A tavalyi év havi top100 bejegyzéseinek legforróbb témái a következők voltak:
- Január: a férfi kézilabda válogatott sikerei az Európa-bajnokságon, ahol végül 5. helyezést értek el; a férfi vízilabda csapat az Eb 4. helyére küzdötte fel magát; Benedek Miklós színész és rendező halála (élt 77 évet); megtartották az Év Sportolója Gálát, melyen többek között díjazták Szoboszlai Dominiket és Marco Rossit is.
- Február: a kegyelmi botránnyal összefüggésben Novák Katalinnal, Varga Judittal és Magyar Péterrel kapcsolatos posztok; a Hősök terén tartott influenszer tüntetés; Ráskó Eszter csatlakozása a népszerű Balázsék rádióműsorhoz; a női kézilabda csapat bronzérmes Eb szereplése; dohai úszó világbajnokság, ahol többek között Rasovszky Kristóf arany-, a női vízilabda csapat ezüst, míg Németh Nándor, illetve a nyíltvízi úszócsapat bronzérmet nyert; Szoboszlai Dominik csapatának, a Liverpool Ligakupa győzelme.
- Március: Varga Judit vallomása Magyar Péterről Hajdú Péter műsorában; a férfi kézilabda válogatott olimpiai selejtező tornán elnyert kvalifikációja; a Most vagy Soha! című filmmel kapcsolatos posztok; Szoboszlai Dominik csapatának, a Liverpoolnak bravúros továbbjutása az Európa Ligában; a RB Leipzig csapatában játszó Willi Orban egyenlítő gólja a Real Madrid ellen az UEFA Bajnokok Ligájának nyolcaddöntőjében, illetve a magyar labdarúgó válogatott felkészülési mérkőzései; Tordy Géza halálhíre (élt 85 évet).
- Április: Magyar Péterrel kapcsolatos hírek; a női kézilabda válogatott sikerei és olimpiai kvalifikációja; Milák Kristóf úszó eredményei az országos bajnokságon (5 arany, 1 ezüst); UEFA Bajnokok Ligája negyeddöntők; MÁV-val kapcsolatos hírek és kritikák; Oszvald Marika színésznő, operetténekes 72. születésnapja.
- Május: EP-listavezetői vita; a lakossági megtakarításokkal, átlagkeresettel és fizetésekkel kapcsolatos elemzések és hírek; a Paks első Magyar Labdarúgó Kupa győzelme; a Bayer Leverkusen európai rekordnak számító, 51 meccses veretlenségi sorozata és annak megszakadása; kirúgott vagy felmondott tanároknak énekeltek volt diákok a Radnóti Színház előadásának végén; csíksomlyói búcsú; Tompos Kátya színművésznő, énekesnő halála (élt 41 évet).
- Június: labdarúgó Eb-mérkőzések, köztük a Varga Barnabás sérülésével kapcsolatos hírek és Csoboth Kevin reményt jelentő gólja a 100. percben Skócia ellen; a belgrádi úszó Eb sikerei: az éremtábla első helyén (12 arany, 9 ezüst, 10 bronz); Bajnokok Ligája győztes a férfi FTC vízilabda csapata; hatodszor is BL győztes a Győri ETO női kézilabda csapata; Magyar Péterrel kapcsolatos posztok: általa szervezett tüntetés és az ATV-ben való szereplése; békemenet; budapesti főpolgármester-választás; Donald Sutherland halálhíre (élt 88 évet).
- Július: a Párizsban megtartott nyári olimpiai játékokkal kapcsolatos hírek (53 db); Spanyolország győzelme a labdarúgó Eb-n; Shannen Doherty színésznő halála (élt 53 évet).
- Augusztus: a párizsi olimpia hírei (73 db), az éremtábla 14. helyét sikerült sportolóinknak kivívniuk (6 arany, 7 ezüst, 6 bronz); Egerszegi Krisztina 50. születésnapja; Boros Lajos halála (élt 77 évet); Fásy Ádám Magyar Érdemrend lovagkereszttel való kitüntetése.
- Szeptember: paralimpiai sikerek (5 arany, 6 ezüst, 4 bronz); tízezres számban pusztultak el fecskék a szélsőségesen hideg időjárás következtében; Magyar Péterrel kapcsolatos hírek; mobiltelefonok korlátozása a közoktatási intézményekben; labdarúgó válogatottunk veresége Németországgal szemben a Nemzetek Ligájában (0-5); Karsai Dániel ügyvéd, alkotmányjogász halála (élt 47 évet); Maggies Smith színésznő halála (élt 89 évet).
- Október: klubvilágbajnok lett a Veszprém férfi kézilabda csapata; Vogel Evelin színvallása Magyar Péterről; a Karsai Dániel halálát kritikusan kezelő Kroó Zita véleménye és az erre érkező reakciók; Hadas Kriszta újságíró halála (élt 53 évet); Sallai Nóra színésznő fia meghalt autóbalesetben.
- November: a magyar labdarúgó válogatott mérkőzései az UEFA Nemzetek Ligájában, melyen végül csoportharmadikként az A/B liga osztályozójába jutottunk; Szalai Ádám rosszulléte a holland-magyar mérkőzésen és a jókívánságokat tartalmazó posztok; Magyar Péterrel foglalkozó hírek: személyét célzó kritikák, kapcsolata Vogel Evelinnel; Forgács Gábor színész, humorista halála (élt 76 évet).
- December: női kézilabda mérkőzések az Európa-bajnokságon, melyen végül bronzéremmel zárt a magyar válogatott; Gulyás Gergely esküvője és pere különböző sajtótermékekkel szemben; Magyar Péter és Menczer Tamás találkozója és az ezzel kapcsolatos posztok, vélemények; a Futni mentem című film hatalmas sikere.
A legsikeresebb Facebook-oldalak
Minden hónap top100 legtöbb interakciót generáló posztjának összesítése alapján kirajzolódik, hogy mely Facebook-oldalak mozgatták meg leginkább a felhasználókat, illetve mely érzelmek domináltak. Az 1200 posztot felsorakoztató toplistán 45 Facebook-oldal kapott helyet, közülük négy számított igazán meghatározónak (M4 Sport, Nemzeti Sport, Telex.hu és Duna TV). Legsikeresebbek tavaly is a sporttal foglalkozó posztok bizonyultak, az M4 Sport 358-szor szerepelt a rangsorban, őt a Nemzeti Sport követte 200 bejegyzéssel, melyek taroltak a lájkokkal és az imádom reakciókkal, köszönhetően az olimpián és a többi sporteseményen elért sikerekről szóló bejegyzéseknek. Lájkot összesen 7,5 milliószor használtak a netezők (a reakciók 73%-a), míg az imádom gombra 1,26 milliószor (12%) kattintottak. Vicces emojit 770 ezerszer (7%) kaptak a posztok, szomorút 568 ezer alkalommal (6%), dühítőt 139 ezerszer (1%), míg hűha reakciót csupán 75 ezerszer. A listán legalább öt poszttal rendelkező oldalak közül arányaiban a HVG bejegyzéseit találták a legviccesebbnek az olvasók, a beérkező reakciók 34 százalékát tették ki a vicces emojik. A legkeserűbb bejegyzések a Retro Rádiónál születtek, itt háromból kettő reakció számított szomorúnak. A 24.hu Facebook-oldal posztjai voltak magasan a legdühítőbbek (15%), míg a Ripost által közöltek a legmeghökkentőbbek (5%).
A legtöbb népszerű posztot közzétevő Facebook-oldal listája
A legtöbb interakciót elérő posztok a Facebookon
A Facebookon közzétett bejegyzések különböző érzelmeket válthatnak ki belőlünk. Amellett, hogy kedvelünk egy tartalmat, és ezt egyszerűen egy lájk formájában, a „Tetszik” gomb megnyomásával kifejeznénk, választhatunk még másik hat reakció közül is, pontosabban kinyilvánítva véleményünket. Sőt, ha a tartalmat különösen fontosnak találjuk, akár meg is oszthatjuk azt, segítve annak szélesebb körben való terjedését, eljuttatva azt akár szeretteinkhez, barátainkhoz.
A legáltalánosabb reakció a lájk volt, melyből a következő posztok kapták a legtöbbet:
- A kedvenc videónkkal szeretnénk nagyon Boldog születésnapot kívánni a jó öreg Jim Carrey-nek, akinek annyi vidám percet köszönhetünk! 🍰❤️🎥 (lájk: 87.408, közzétevő: Paramount Network Hungary)
- MEGINT AZ Ő HÁTÁT NÉZI MINDENKI: OLIMPIAI BAJNOK MILÁK KRISTÓF! ️🥇 🏊
(lájk: 47.386, közzétevő: Nemzeti Sport Online) - Gizi néni 1917 áprilisában született Karcagon. Hamarosan a 107. születésnapját ünnepli, de ha az utcán látja sétálni az ember, ezt meg nem mondaná róla. (lájk: 33.839, közzétevő: Nlc.hu)
Az imádom (jele fehér szív halványpiros körben) szeretetet, szerelmet, örömöt, együttérzést vagy támogatást fejez ki. A legtöbb ilyen reakciót ezek a posztok kapták:
- MEGINT AZ Ő HÁTÁT NÉZI MINDENKI: OLIMPIAI BAJNOK MILÁK KRISTÓF! ️🥇 🏊
(imádom: 13.308, közzétevő: Nemzeti Sport Online)
- 🚨 OLIMPIAI BAJNOK A PÁRBAJTŐRCSAPAT! 🤯 52 év után nyert ismét olimpiát a férfi párbajtőrcsapat, miután az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid és Siklósi Gergely négyes legyőzte a címvédő Japánt a döntőben! 🥇 (imádom: 12.017, közzétevő: M4 Sport)
- 🚨 MEGVAN!!! MILÁK KRISTÓF OLIMPIAI BAJNOK! 🤩
A magyar úszóklasszis megnyerte a 100 pillangó döntőjét Párizsban, és immár kétszeres olimpiai bajnok! 🥇❤️ (imádom: 10.599, közzétevő: M4 Sport)
A nevető smiley többértelmű. Gyakran használják valóban vicces alkalmakkor, de az irónia, szarkazmus, cinizmus jele is egyben, melyet a második és harmadik poszt is alátámaszt:
- A kedvenc videónkkal szeretnénk nagyon Boldog születésnapot kívánni a jó öreg Jim Carrey-nek, akinek annyi vidám percet köszönhetünk! 🍰❤️ 🎥 (vicces: 20.961, közzétevő: Paramount Network Hungary)
- „Engem itt a magánéleti szál érdekel, nem a közélet” – mondta Hajdú. (vicces: 11.435, közzétevő: Telex.hu)
- „Azért fordultam a nyilvánossághoz, mert elég volt! Péter átlépett egy határt” – ez a címe annak kábé négyperces videónak, amit Magyar Péter volt barátnője, Vogel Evelin tett közzé a saját YouTube-csatornáján. (vicces: 11.390, közzétevő: Telex.hu)
A düh jele egy mérges arcú emoji, melynek feje vöröslik a haragtól. A felhasználókat leginkább ezek a hírek hozták ki a sodrukból:
- Ez olyan, mint a tervezett császár – jutott eszébe Kroó Zitának. A Pesti Srácok műsorvezetője nem érti, hogy Karsai Dánielben „miért nem volt annyi türelem, hogy megvárja, hogy az élet mondja: Danikám, akkor most van vége”. (dühítő: 6.471, közzétevő: 24.hu)
- Magyar igazolvánnyal eddig évente négyszer lehetett utazni Magyarországon belül, 90%-os kedvezménnyel, ez válik ingyenessé tavasztól. A kedvezmény a magyar igazolvánnyal rendelkezők hozzátartozóira is vonatkozik majd. ➡ A kijelölt országos buszjáratokra kiegészítőjegyet, a helyjegyköteles vonatokra helyjegyet kell majd venni. 📸. (dühítő: 5.041 közzétevő: Telex.hu)
- „Ez az első érem az országomban női bokszban. Nagyon boldog vagyok, domináltam és büszkévé tettem a hazámat.” ️🥊
„Nő vagyok és az is maradok” – üzente könnyes szemmel a világnak a Hámorit kiejtő ökölvívó. (dühítő: 5.293, közzétevő: Nemzeti Sport Online)
A keserűséget egy fejét csóváló, könnyező szmájli szimbolizálja. A három legbánatosabb bejegyzés:
- Elhunyt Boros Lajos… Egyelőre nincsenek szavak. Legyen neked könnyű a föld!
(szomorú: 24.378, közzétevő: Retro Rádió)
- Elment Forgács Gábor… A család tájékoztatása szerint “hosszú, méltósággal, megingathatatlan hittel és humorral viselt betegség után ma reggel elhunyt” a színész, humorista. Legyen neki könnyű a föld!
(szomorú: 19.298, közzétevő: Retro Rádió)
- 41 éves volt. Évek óta egy olyan ritka daganatos betegséggel küzdött, amit itthon nem tudnak kezelni. Meghalt Tompos Kátya színésznő. (szomorú: 17.141, közzétevő: Telex.hu)
A legnagyobb megdöbbenést (wow/hűha reakció) produkáló hírek a következők voltak:
- Először el sem akarták hinni. Hófehér fecskét találtak a madarászok. (hűha: 2.397, közzétevő: 24.hu)
- A BME Hallgatói Képviselete szerint a nem kívánt terhességek és a nemi betegségek jobban elkerülhetők az önmegtartóztatással. (hűha: 1.613, közzétevő: Telex.hu)
- Kevin Schmidt 450 méter magas tornyok világításáért felel. Ez a fickó 6,2 millió forintot keres azzal, hogy félévente kicserél egy villanykörtét. (hűha: 1.610, közzétevő: Telex.hu)
Az online térben gyűjtött nagy mennyiségű reakció jó fokmérője lehet egy posztnak, ha arról beszélünk, mennyire fontos is a témája, de akkor tekinthetjük igazán aktuálisnak és felkapottnak, ha számos felhasználó osztja azt meg. A következő megosztások voltak a legnépszerűbbek 2024-ben:
- Hogyan lehet méltóságteljesen idősödni? Kudlik Júlia gondolatai az Agapé asztalánál. (megosztás: 10.369, közzétevő: Duna Televízió)
- Gizi néni 1917 áprilisában született Karcagon. Hamarosan a 107. születésnapját ünnepli, de ha az utcán látja sétálni az ember, ezt meg nem mondaná róla. (megosztás: 8.703, közzétevő: Nlc.hu)
- Készítsünk mosószert gesztenyéből! Környezetbarát, antiallergén, otthon is könnyen elkészíthető. (megosztás: 8.621, közzétevő: Duna Televízió)
Ünnepek, különleges események hatása a hírfogyasztók aktivitására
Húsz népszerű hírportált alapul véve a híroldalak cikkírói, a Facebook-oldalaik szerkesztői, de még az ezen híreket fogyasztó Facebook felhasználók tevékenysége, interakciói is jól látható mintát követnek. Húsz népszerű hírportált vizsgálva átlagosan napi 82 cikk jelent meg egyetlen weblapon, a szerdai és csütörtöki napok kissé intenzívebben teltek, ekkor 10-12 százalékkal több, míg hétvégéken 21 százalékkal kevesebb hír látott napvilágot. A hírportálok cikkeinek kétharmada a Facebookos felületeiken is megjelent bejegyzés formájában, melyekre a felhasználók összesen 77 millió reakciót adtak, 12 százalékkal többet, mint az előző évben. A felhasználók szerda és péntek között 9-14 százalékkal többször nyomtak reakciógombokra, mint egy átlagos nap, míg hétvégén inkább mellőzték ezen tevékenységüket, és 22 százalékkal kevesebb lájk, nevetős- vagy épp dühös fej született.
Az ünnepnapok körében főleg a keresztény egyházi ünnepek alkalmával jelent meg kevesebb poszt, ekkor nagymértékben visszaesett a Facebook-oldalakon érkezett reakciók száma is. Offline leginkább húsvét, pünkösd és karácsony idején voltunk, átlagosan 25 százalékkal csappant meg a cikkek, 55 százalékkal pedig a kiosztott reakciók volumene.
A legtöbb ünnep- és emléknapon pedig nem is igazán a különleges alkalmat adó eseményhez kapcsolódtak a legtöbb reakcióval büszkélkedő posztok, hanem teljesen hétköznapi vagy épp valamely nagy sporteseményhez köthető hírekhez. Azonban három jeles ünnepünk eltért a többitől, mely jól tükrözi, milyen aktív volt a politikai közélet 2024-ben. Március 15-én, pénteken a szokásosnál sokkal nagyobb aktivitást láthattunk a felhasználóktól, a top20 poszt főleg az éppen debütáló Most vagy Soha! című film érdemeiről és kritikáiról, különböző pártok által szervezett és állami megemlékezésekről, illetve Magyar Péter tüntetéséről szóltak.
A filmmel összefüggésben a vicces reakciók (21.000 felett) voltak többségben, a lájkok pedig az ünnepi események posztjainál (6.300 körül) és a tüntetésről hírt adóknál (9.900 felett) domináltak. Államalapításunk ünnepén, augusztus 20-án az időjárás és az esti tűzijáték érdekelte leginkább a netezőket, a top20 posztból tizenkettő ezekkel volt kapcsolatos.
A reakciók azonban igencsak megoszlottak: a közel 47 ezer reagálás felét a vicces smiley tette ki, harmadán a lájk, míg tizedén a dühítő fej osztozott. Ez arra utalhat, hogy az olvasók egy része örült, hogy megtartották, illetve élvezték az ünnepi tűzijátékot és a drónshow-t, míg mások szarkasztikusan álltak az időjárás okozta bizonytalansághoz vagy épp a nemtetszésüket fejezték ki az ünneppel kapcsolatban. Az 1956-os forradalom ünnepe 2024-ben egy szerdai napra esett, amikor az átlagnál 70 százalékkal több interakciót kaptak a bejegyzések. A húsz legnépszerűbb posztból négy arról szólt, hogy a Tisza támogatottsága felvette a versenyt a Fideszével, tizenegy pedig a megemlékezés eseményeiről és az ünnepi beszédekről számolt be.
A reakciók arányainak különbsége itt is számottevő: a közvélemény-kutatás eredményeit taglaló posztok alatt 11,3 ezer reakció gyűlt össze, melynek 78 százaléka lájk, 12,3 százaléka imádom volt. Ezzel szemben az ’56-os forradalom megemlékezéseire 30,9 ezer alkalommal reagáltak. Ezen többnyire a lájkok és a vicces reakciók osztoztak, öt százalékot pedig a dühítő fejek tettek ki, mely abból adódhat, hogy a Millenáris parkban megtartott hivatalos ünnepség nem volt mentes a feszült pillanatoktól és heves reakcióktól.
A Facebook-posztokban leggyakrabban használt szavak
A hírportálok, valamint a legnagyobb televíziók, rádiók és nyomtatott sajtótermékek Facebook-posztjainak szövegét ez alkalommal is áttekintettük. Minden hónap száz legnépszerűbb bejegyzésének szövegelemzése azt mutatja meg, milyen szavakat használnak előszeretettel az újságírók. Az összes poszt szavakra bontása, a gyakori stopszavak kiszűrése és a szótövezés után kirajzolódnak azok a kifejezések, amelyek nemcsak a sajtó nyelvezetét jellemzik, hanem a közéleti témák súlypontjait is. A leggyakrabban előforduló szavakat havi bontásban listáztuk, melyek között akadnak olyanok is, melyek magyarázatra szorulnak. A magyar kifejezés már az előző kalendáriumokban is a leggyakoribb szóként jelent meg, azonban Magyar Péter politikai színrelépésével az előfordulása tovább emelkedett. A cím a filmekkel, zeneszámokkal kapcsolatos bejegyzésekben szerepelt, a műsor pedig főleg a rádiók és televíziók posztjainál bukkant fel, míg májusban az Adom a napom című napi reality talk-show miatt vált a nap gyakorivá.
Január | Február | Március | Április | Május | Június | |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | magyar | magyar | magyar | magyar | magyar | magyar |
2. | válogatott | válogatott | válogatott | (Magyar) Péter | (Magyar) Péter | Varga (Barnabás) |
3. | férfi | Vb | Varga (Judit) | olimpia(i) | döntő | Eb |
4. | Eb | női | gól | (Kossuth) tér | színház | győztes |
5. | Európa | vízilabda | Péter | úszik | nemzeti | (Magyar) Péter |
Július | Augusztus | Szeptember | Október | November | December | |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | magyar | olimpia(i) | magyar | magyar | magyar | magyar |
2. | férfi | bajnok | (Magyar) Péter | (Hadas) Kriszta | válogatott | (Magyar) Péter |
3. | olimpia(i) | magyar | bajnok | elhunyt | (Szalai) Ádám | fesztivál |
4. | döntő | (Milák) Kristóf | úszik | válogatott | Szoboszlai (Dominik) | női |
5. | Milák (Kristóf) | Párizs | Pap (Bianka) | Szoboszlai (Dominik) | (Forgács) Gábor | válogatott |
Az alábbi szófelhőben az egész évet vizsgálva jelennek meg a leggyakrabban előforduló szavak, minél többször, annál nagyobb méretben. A magyar szó 511-szer fordult elő, másfélszer sűrűbben, mint 2023-ban, amit a válogatott követett (198 alkalom) a sorban. A harmadik helyen a cím szó állt 162, majd a Péter név 160 alkalommal.
A népszerű Facebook-bejegyzésekben leggyakrabban használt szavak szófelhője
2024 halottai
Összegyűjtöttük azon személyek listáját, akiknek halálhírére legalább tízezer szomorú emojival reagáltak a Facebook-felhasználók: a legnagyobb megrázkódtatást Hadas Kriszta újságíró és riporter elvesztése okozta, aki szívroham következtében hunyt el október 31-én. Rajta kívül még olyan személyektől kellett búcsúznunk, mint Tompos Kátya Jászai Mari-díjas színművésznő, énekesnő; Boros Lajos, a rádiózás úttörője; a Nemzet színésze címmel kitüntetett Benedek Miklós; Karsai Dániel alkotmányjogász és emberjogi aktivista; Donald Sutherland kanadai színész; Alain Delon francia színész; Forgács Gábor színész és humorista; Maggie Smith angol színésznő; Bende, Sallai Nóra kisfia; Shannen Doherty amerikai színésznő; Franz Beckenbauer német labdarúgó, illetve a Nemzet színésze címmel kitüntetett Tordy Géza. A neveket még hosszan sorolhatnánk, hiszen búcsút kellett vennünk rajtuk kívül Szörényi Szabolcs énekestől; Grétsy Lászlótól, a nyelvművelés kiemelkedő alakjától; Jakab Csaba színésztől; a Nemzet színésze címmel kitüntetett Király Leventétől vagy épp Alekszej Navalnij orosz politikustól, azonban a rájuk emlékező posztok sokkal kevesebb reakciót váltottak ki az olvasókból.
Mit tartogathat 2025?
Online kalendáriumunk bolgár jósnőjének, Baba Vangának az idei évre vonatkozó próféciái között olyan események szerepelnek, mint egy új, környezetbarát energiaforrás felfedezése, mely csökkenti majd a fosszilis tüzelőanyagok okozta kiszolgáltatottságot, vagy éppen egy ismeretlen földönkívüli civilizációval való találkozás. Vészjóslóbb forgatókönyve azonban egy európai háborús konfliktus kiszélesedését vetíti előre, melynek súlyos következményei lesznek a kontinens lakosságára, a feszültséget pedig tovább fokozza majd a keresztény és muszlim vallás heves egymásnak feszülése. Terveink szerint a következő, 2025-ös online kalendáriumunkban majd ismét felidézzük, mely események voltak az internet népének legkedveltebb és legtrendibb bejegyzései, s melyek tematizálták az online közbeszédet.
Lábjegyzetek
- Imádom, vicces, wow, szomorú, dühítő és a törődő smiley, melyet a pandémiás időkre, ideiglenesen vezetett be a Facebook, de egyelőre még nem szüntette meg. A törődő (care) reakciókról nincs számadat. ↩
- Az elírást a poszt közzétevője vétette. ↩
- Erről a témáról a 24.hu oldalán két bejegyzés is szerepel 2024. október 4-én, és bár különálló posztok, a leírás és a kapott reakciók annyira hasonlítanak, hogy a másodikat nem szerepeltettük újra. ↩
- Gyakran ismételt, önmagában jelentéssel nem bíró szavak. ↩
- Ragok, jelek és igekötők eltávolítása. ↩